Prirodzená túžba po dotykoch
01.10.2012 12:00Bezpochyby každý milujúci rodič svojim dotykom preukazuje svojim deťom lásku a pomáha nadobudnúť istotu. Prečo však dotyk nepoužívame zámerne, vedome a pravidelne pre uvoľnenie, posilnenie zdravia či uzdravenie svojich detí?
Článok uverejnený na Baby-Web.Topky.sk
U novorodencov je hmat jedným z najvyvinutejších zmyslov, a teda aj veľmi dôležitou formou komunikácie a spoznávania. Deti skúmajú seba a svet okolo predovšetkým hmatom, preto sú hmatové podnety nevyhnuté pre zdravý vývin a uspokojujú potrebu dotýkať sa. Byť dotýkaný a hladkaný ich je nenahraditeľnou životnou potrebou. Starostlivý dotyk sa od narodenia prejavuje na váhe, duševných aj motorických schopnostiach dieťaťa.
Z výskumov a skúseností amerických nemocníc vyplýva, že predčasne narodené bábätká priberajú vďaka pravidelnej masáži bez zvýšeného príjmu mlieka na váhe až o 47 percent rýchlejšie. Sú aktívnejšie a spokojnejšie, na svoje okolie reagujú čulo, menej plačú a lepšie spia. Vďaka masáži preto rýchlejšie dobehnú vývojovú zaostalosť. Lekári na novorodeneckých oddeleniach bojujú o život predčasne narodených alebo handicapovaných detí predovšetkým pomocou liekov a prístrojov, no výsledky práce americkej lekárky Tiffany Fieldovej jasne dokazujú, že aj mäkké terapie ako masáž môžu mať pozitívny vplyv na dieťa a že mu môžu dokonca zachrániť život. Náskok detí, ktoré absolvovali terapiu masážou, je viditeľný ešte aj po roku. Prečo teda nemasírovať aj zdravé dieťa?
Metóda masáže detí a dojčiat je naozaj univerzálnou metódou, preto je možné masírovať rovnako zdravé ako aj handicapovaných detí v každom veku. Svojimi vlastnými rukami podporíme zdravý vývin jeho telíčka, uľavíme mu od bolesti a vyjadríme mu svoju bezhraničnú lásku. Masáž ako starostlivý dotyk vykonávaný s láskou je jedinečnou príležitosťou ako prehĺbiť vzájomný citový vzťah a dôveru. Nezabudnuteľné intímne chvíľky počas masáže sú na rozdiel od dojčenia prístupné obom rodičom.
Dieťa prichádza na tento svet ako dokonalý tvor, ktorý je síce plne závislý na svojich rodičoch, no od svojich prvých okamihov ešte v prenatálnom štádiu vie dokonalo vyjadriť svoje potreby. Dovoľme dieťatku, aby bolo našim učiteľom. Dotyk a masáž je naozaj dokonalým prostriedkom ako s ním komunikovať a rozpoznať jeho potreby. Dokonalá blízkosť nám odhalí kľúč od dverí do jeho sveta. Masáž nás učí lepšie rozpoznať nálady a pomáha vytvárať nezabudnuteľný pocit bezpečia. Dieťa vďaka masáži nadobúda istotu, že vždy, keď sa nebude cítiť „vo svojej koži“, sa môže spoľahnúť na pohladenie maminy.
Masáž je tiež hrou. Vtiahne nás do detského sveta a pomôže nám zabudnúť na svoje problémy. Počas masáže sa uvoľňujú hormóny lásky, ktoré dokonale rozpustia stres dieťaťa ale aj rodičov. Aby sme však na dieťa neprenášali zbytočný stres, je naozaj dobré, ak sa pred masážou uvoľníme a zrelaxujeme svoju myseľ.
Dotyk je dar. Je prirodzený a dostupný pre väčšinu živých bytostí. Naučme sa ho používať aj vo vzťahu so svojim dieťatkom a naplňme tak jeho prirodzenú túžbu po dotykoch.
Autor: Jana Bobulová
Čítať správy tohto blogu je možné aj cez RSS kanál.