Otázky a odpovede
Kedy začať s masážou?
Ideálne hneď po pôrode, pretože masáž pomáha s uvoľnovaním popôrodného stresu. Ak sa s masážou začalo už v dojčenskom veku, dieťatko si masáž ľahko osvojí ako jeden z každodenných rituálov. Na masáž však nie je nikdy neskoro a môže sa začať v ktoromkoľvek veku, či už v období dojčaťa, batoľaťa, v predškolskom alebo školskom veku. V ideálnom prípade vydržíte svoje dieťa masírovať pomocou rôznych adaptačných techník do puberty. Za takúto starostlivosť sa Vám dieťa odvďačí naozaj blízkym intímnym vzťahom, ktorý vydrží celý život.
Ako často mám masírovať svoje dieťa?
IAIM odporúča masáž ako denný rituál s dĺžkou 15-20 min., prípadne tak často, ako to zvládate. Nevytvárajte si z masáže stres. Je oveľa lepšie, ak sa dieťatko masírujem menej často, ale v uvoľnenom prostredí, ako naopak.
Kedy je ten správny čas na masáž?
Odporúčam začleniť masáž do denného režimu dieťatka. Najlepšie je masírovať, keď je dieťatko pokojné, uvoľnené, vnímavé, otvorené podnetom a stimulom. Rodič by mal byť tiež uvoľnený a mať dostatok času na komunikáciu a masáž so svojím dieťatkom.
Kto môže masírovať moje dieťa?
Masáž novorodencov je veľmi silným prostriedkom pri vytváraní citovej väzby, preto nie je vhodné, aby masáž vykonávala iná osoba ako rodič, starý rodič alebo opatrovník dieťatka. Výnimkou je samozrejme terapeutická masáž pri vážnych zdravotných problémoch dieťatka.
Aký olej mám použiť?
Odporúčam kvalitné prírodné oleje za studena lisované bez aromatických prísad. IAIM odporúča 100% za studena lisovaný slnečnicový olej. Pre detskú pokožku môže byť vhodný aj olivový, mandľový alebo kokosový olej, pokiaľ dieťatko nemá žiadnu alergickú reakciu. Odporúčam sa poradiť s lekárom.
Naopak neodporúčam používať esenciálne oleje. Esenciálne oleje sa získavajú komplexom chemických reakcií vrátane destilácie a sú mimoriadne koncentrované. Môžu prestimulovať rozvoj tela bábätka a ich nervový systém, vplývajú na mozog a nervové bunky. Tiež negujú prirodzenú vôňu tela, ktorá je veľmi dôležitá pre citovú väzbu.